Zielone zasłony w sypialni wystrój wnętrz, wskazówki

Według psychologów zielony jest optymalnym kolorem dla relaksu i odpoczynku. Jest kojarzony z naturą, liśćmi i trawą, uspokaja i łagodzi podrażnienia. Różnorodność odcieni zielonego koloru umożliwia dobranie odpowiednich zasłon do pomieszczenia urządzonego w dowolnym stylu.

Zalety zielonych zasłon w sypialni

Kolor zielony oznacza spokój, ciszę i bierność. Nie ma w nim ruchu, ale jest zaskakująco uniwersalny. Stwierdzenie, że zieleń ma wady, byłoby błędem. Dobór kolorów i odcieni zieleni może być raczej niewłaściwy.

Typowe błędy:

Zbyt wiele ciemnych kolorów w małym pomieszczeniu;
Łączenie chłodnych i ciepłych kolorów w tym samym wnętrzu;
Wybieranie zbyt jasnych, nasyconych kolorów do dużych powierzchni.
Mały pokój jest zwykle przytulny. Zasłony butelkowa zieleń we wnętrzu sypialni to gwarancja dobrego wypoczynku i spokojnego snu. Jeśli jednak w sypialni zawiesimy ciemnozielone zasłony, a ściany będą ciemniejsze, sypialnia optycznie “skurczy się”, przez co będzie wyglądała jak pudełko na buty.

Jaskrawe kolory są dobre do pokojów dziecięcych lub młodzieżowych, ale nawet tutaj należy przestrzegać ograniczeń. Na przykład zasłony z jasnym, ale niezbyt obszernym nadrukiem można odpowiednio dozować, stosując te same wyraziste kolory w wystroju wnętrza, na poduszkach lub narzucie na łóżko. Zbyt jaskrawe, kwaśne kolory są nieodpowiednie w sypialni. Można je stosować ostrożnie i tylko we fragmentach w stylach industrialnych, takich jak high-tech czy minimalizm.

Jak określić temperaturę barwową?

Istnieją ciepłe i chłodne odcienie, które można wykorzystać do stworzenia odpowiedniego nastroju. Zielona farba jest mieszaniną niebieskiej i żółtej. Odcienie z większą ilością żółtego nazywane są ciepłymi, a z większą ilością niebieskiego.

Mówi się, że chłodne kolory zasłony są bardziej odpowiednie do tworzenia uspokajającej atmosfery we wnętrzach. Należą do nich:

Szmaragd;
Ciemniejszy odcień wiosennej zieleni;
Zieleń butelkowa;
Odcień lodów miętowych;
Odcienie z domieszką szarości.
Chłodne kolory naprawdę tworzą nastrój sprzyjający relaksowi. Są one idealne do słonecznych pomieszczeń, ale w sypialni po zacienionej stronie domu mogą stworzyć nieprzyjemne zimne wnętrze, “zamrażając” pokój. W tym przypadku lepiej jest wybrać ciepłe kolory.

Główną zasadą przy wyborze kolorów jest to, aby nigdy nie mieszać kolorów o różnej “temperaturze”. Stworzyłoby to poczucie chaosu, niepokoju. Jeśli zarówno zasłony, jak i narzuta na łóżko w sypialni są zielone, ich odcienie mogą znajdować się na różnych krańcach spektrum, np. ciemne ziele i delikatna sałata, ale wciąż w tej samej niszy barwowej.